Soběšická Mulda 2017

21. ročník kultovního závodu „Soběšická Mulda“ je minulostí a Cyklogang v Brně na Lesné definitivně uzavřel závodní kapitolu 2017.
Není jasné, co by se muselo stát, aby tento podnik zůstal stranou zájmu tvrdého jádra bikerské komunity. Licitovat o důvodech „vlhkého a chladného počasí, které letošní ročník doprovázelo“ je směšné. Odhodlání v mnoha tvářích napříč kategoriemi bylo jen krůček od „zažít a zemřít“. Své si k tomu vedle závodníků řekli i sportovci, kteří ze zdravotních nebo jiných důvodů nemohli stát přímo v bitevním poli, přesto svou přítomností přišli podpořit své kamarády i atmosféru klání, které je v Brně řadu let symbolem disciplíny cross-country jako takové.

Přestože letos nebylo možné atakovat traťové rekordy, vzhledem ke stavu terénu, na atraktivitě závodu to neubralo nic. Technicky i fyzicky se jezdilo na hraně, stejně jako vloni. Had je rozumně sjízdný za každého počasí a zásadní problém nevzniknul ani v oblasti muldy, kde byla dobře zabezpečená trať. Smysl pro cit na brzdách tentokrát tříbil blátivý sjezd k „doktorovi“ i předchozí šikany, do kterých nebylo šťastné opírat se s vervou, typickou pro XC závody. Podle stavu oblečení mnoha rajdrů zřejmě došlo k významnému vytříbení citů, což se může hodit i mimo oblast MTB. Kdo neskončil u „doktora“, musel se poprat s následným těžkým stoupákem v hutném bahýnku, kde i přes snahy pořadatelů zpevnit kritické místo sítěmi, nebylo možné vyjet základní pravou stopu. Zleva velmi obtížně, na hraně možností i efektivity. Po rozbité cestě kolem zahrádek se jezdilo na krev a příp. městský radar v tomto místě, by zruinoval slušnou část startovního pole. Nicméně členitý závěrečný sjezdík pěšinou mezi stromy na měkkém podkladu opět přinutil domýšlet i krizové situace…

Závěrem nezbývá, než vyslovit uznání týmu Zdeňka Bartoše za neuvěřitelných 21 let práce při organizovaní této úspěšné sportovní akce, a protože termín příštího ročníku byl zveřejněn bezprostředně po závodě, můžeme se těšit na pokračování i v roce 2018.

3 bohaté fotogalerie ve špičkové kvalitě od profesionála Jardy Rezka: